Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018

ο καιρος στην κοζανη

Νίκη μετά από 2 παρατάσεις

Παναθηναϊκός Superfoods και Εφές έδωσαν έναν αγώνα με «χαρακτήρα» Euroleague, που κρίθηκε στη 2η παράταση. Οι «πράσινοι» με Καλάθη, Παππά και Θανάση Αντετοκούνμπο για πρώτη φορά στο παρκέ, είχαν πολλές λύσεις και στην περιφέρεια και στο καλάθι. Ιδιαίτερα ο Αντετοκούνμπο έδωσε έξτρα ενέργεια στην άμυνα.

τζερτζελο βικιπαιδεια

4235638
(Καλάθης (αρ.) και Αντετοκούνμπο (δ.) από τους καλύτερυς του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Και στην επίθεση ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε γρήγορη και επιτυχημένη εκτέλεση, δίνοντας μια πρώτη γεύση για το μπάσκετ, που θέλει να παίξει ο Τσάβι Πασκουάλ. Επίσης χρησιμοποιήθηκαν με επιτυχία στο «1» Παππάς και Ντένμον (πολύ εύστοχος από την περιφέρεια), που θα ξεκουράζουν τον Καλάθη (μέχρι την επιστροφή του Λεκαβίτσιους).

4235862
(Κάρφωμα του Γκιστ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

πριαμος εκαβη

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν μπροστά στο σκορ (έφτασε και στο +14) με πολλούς αιφνιδιασμούς και έλεγχο των ριμπάουντς. Στο τέλος όμως η Εφές έδειξε πιο συγκεντρωμένη και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία στις βολές των παικτών του Πασκουάλ για να στείλουν το ματς στην παράταση με 77-77.

4235689
(Και κάρφωμα από το Θανάση Αντετοκούνμπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ούτε στο πρώτο έξτρα 5λεπτο δόθηκε λύση (84-84) και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε μετά από σχεδόν 2.30 ώρες με εύστοχες βολές του Παππά και του Γκάμπριελ για το τελικό 102-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77 (κ. α.), 84-84 (α' παρ.), 102-97.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ., 4 κοψ.), Ρίβερς 3 (1/7 σουτ), Παππάς 22 (4/11 σουτ, 14/18 βολ.), Ντένμον 13 (4/5 τρίπ.), Γκιστ 20 (8/11 δίπ., 4/10 βολ.), Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10 (2), Όγκαστ 1, Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Καλάθης 20 (9/11 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/4 βολ., 13 ασ., 6 ριμπ., 6 λαθ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3 (1).

Εφές (Περάσοβιτς): Λέντο 5 (2/10 σουτ), ΜακΚόλουμ 14, Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπατούκ 2, Μότουμ 10 (4/11 σουτ), Άνταμς 7 (1), Στίματς 3, Μούριτς 8 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Ντάνστον 9 (6 ριμπ.), Σιμόν 23 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.).

Let's go!☘️
10' to tip-off#paobc - @AnadoluEfesSK
(20:30, Cosmote Sport 7) pic.twitter.com/t1ZLqQEozJ